Lidové misie ve farnosti Brno-Bystrc
P. Josef Novák ml. CSsR
Na konci každé mše svaté nás kněz nebo jáhen propouští slovy: ,,Jděte ve jménu Páně“. Nejedná se o pouhou informaci, že už je konec. I tento český překlad má svou hloubku: vždyť jít ve jménu Páně, znamená jít s Ním a být v Jeho službách. Lépe to ale vysvítá z latinských slov ,,Ite, missa est“, což znamená ,,Jděte, jste posláni“. Dostáváme tedy přímo pověření k tomu, abychom toto požehnání přinášeli také druhým. Boží požehnání jsme my redemptoristé chtěli při lidových misiích přinést také lidem ve farnosti Brno-Bystrc, která má kolem třiceti tisíc obyvatel. Motto misií jsme zvolili verš od proroka Izaiáše: ,,Ti, kdo skládají naději v Hospodina, nabývají nové síly.“ (Iz 40,31). Podle záznamů farní kroniky v roce 1910 konali tři kněží z Brněnské koleje otců redemptoristů svaté misie a také naposledy v roce 1931 to byli opět redemptoristé, kteří přišli z Červenky.
Misie jsme začali v neděli Božího milosrdenství 27.04.2025 mši svatou v 8:00 h, kterou sloužil pater Jan Kuník, CSsR spolu s farním vikářem Tomáš Maradou. Po ní bylo na faře setkání při kávě a různých dobrot. Mši svatou v 10:00 h sloužil pater Jozef Novák, ml. CSsR spolu s děkanem Vladimírem Záleským. I po této mši svaté pokračovalo setkání na faře. Odpoledne si pater Jan připravil katechezi pro muže a ženy. Večerní mši svatou v 18:00 h sloužil pater Jozef.
V pondělí do našeho misijního týmu přišli řeholní sestry od sv. Hedviky z Břežan u Znojma, které měly program pro děti 1. a 2. stupně základných škol. Večerní mši svatou sloužil pater Jan. Zaměřil se na biblické vysvětlení smyslu hřích. Připomenul, že hřích je minutí se cíle nebo dluh v lásce. Zároveň povzbudil věřící, že jedině Hospodin nás může vrátit na správnou cestu, pokud mu odevzdáme své hříchy.
V úterý dopoledne jsme navštívili nemocné. Odpoledne k nám přišel další spolubratr Petr Beneš, CSsR, který sloužil večerní mši svatou a po ni jsi připravil pro věřící katechezi o posmrtném životě. Zdůraznil, že Kristus je nám blízko v těžkých chvílích a je důležité přijmout smrt. Středeční dopoledne opět patřilo setkání s nemocnými v domech. Večerní mši svatou v 18:00 h měl pater Petr, který vysvětlil význam Eucharistie. Na konci mše svaté byla pobožnost zakončená eucharistickým požehnáním. Po mši svaté misijní program pokračoval dál přednáškou, která byla věnovaná tématu Církev. Po přednášce byla ještě diskuze, kde se lidé zapojovali kladením otázek ohledně dnešní situace církve.
Ve čtvrtek připadl na státní svátek (1.5.2025). Mše svatá byla ráno v 7:00 h v kostele a odpoledne dětská mše svatá v 17:00 h v zařízení Archa. Pátek byl první pátek v měsíci, a proto byla celodenní adorace v kostele. Dopoledne jsme navštívili nemocné a večerní mše svatá měla téma Láska nezanikne. Při této mši svaté si manželé obnovili svůj manželský slib. Po mši svaté byli chvály spojené s adorací.
Program v sobotu jsme začali v kostele novénou Matky Ustavičné Pomoci a pak následovala mše svatá v 10:00 h s udělením svátosti pomazání nemocných, kterou vedl pater Josef Michalčík, CSsR spolu s P. Jozefem Novákem, CSsR. Zakončení misií bylo na 3. Neděli velikonoční požehnáním misijního kříže.
Během lidových misií jsme udělali ještě jeden zajímavý misijní projekt, který zapojil celou farnost. Projekt měl název: Promodlené ulice. Každý si mohl v kostele na lístečku vytáhnout jednou ulici a podívat se na mapu celé farnosti, kde se to nachází a pak přes celý týden misií se tam šel pomodlit za ty, kteří tam bydlí. Když se pomodlil, lísteček s názvem ulice vrátil zpět do kostela. My jsme pak zaznačili na mapě toto místo, kde se skrze modlitbu věřícího přineslo požehnání. Naplnili jsme slova svatého Jakuba, který píše: ,,… modlete se jedni za druhé, abyste byli uzdraveni. Vroucí modlitba spravedlivého dokáže mnoho“ (Jak 5,16). A svatý Jan Zlatoústý jednou prohlásil: ,,Není nic chladnějšího než křesťan, který se nezajímá o spásu svých bližních“.
Po celo dobu misií nás doprovázel modlitebník René Mach, laik z farnosti Frýdek – Místek. Byl to požehnaný čas, protože srdečnost lidí byla cítit všude. Farnost byla připravena ve všech ohledech. Děkujeme všem za službu, a hlavně děkanovi Vladimírovi Záleskému spolu s kaplanem Tomáše, kteří se o nás starali během celých misií a vytvořili úžasnou atmosféru.
Pater Jozef Novák, ml. CSsR











